Kõrvemaa

Tule talvisele võlumaale!

Küsi pakkumist

Avasta võrratut talvist loodust mootorsaanidel!

Imeline Kõrvemaa! Armastatud oma puutumata looduse, madalate soode ja rõkkavate järvede pärast, täis pikitud maalilisi matkaradu!

Selle imelise maastiku leiab Vahe-Eestist, Tallinnast umbes vaid tunniajase autosõidu kaugusel. Kõrvemaal asuvad Kõrvemaa looduskaitseala ja Põhja-Kõrvemaa maastikukaitseala. Seal on rikkalikult puhkealasid, terviseradasid ning suurepäraseid matkamisvõimalusi. Eesti külastajale omab Kõrvemaa ka erilist sügavamat tähendust tänu Anton Hansen Tammsaare romaanile „Kõrboja peremees“ – teose sündmustik leiab aset nimelt seal, A. H. Tammsaare sünnipaigas. See imeilus maast on oma nime saanud inimtühjade metsalaante – metsakõrbe – järgi.

Puhkajaile ja elamuste otsijaile on pakkuda silmailu ja naudingut suurepärase looduse näol, kus leidub rikkalikult metsi, orge, soid, veehoidlaid, järvi ja rabasid, mandrijää tekitatud oosistikke ja mõhnastikke. Seal leiab mitmekesiseid tegevusi igas vanuses külastaja – seal saab nii matkata kui jalutada, jalgrattaga sõita kui ujuda, korjata seeni-marju, talviti ka suusatada, mootorsaaniga sõita ja uisutada. Loodushuvilistele ja iluotsijaile on Kõrvemaa suurepärane paik loodus-, linnu- ja loomavaatlusteks ning fotograafilisteks katsetusteks. Piirkond on hästi varustatud rohkete telkimisalade ja lõkkekohtadega. Kaunid puhkepaigad meelitavad pikemaks ajaks maha istuma, jalga puhkama ja pikniku pidama. Hea mõte on koguni värskes õhus kesk loodust telkida – et varahommikul ärgata, sõõm karget värskendavat metsaõhku hingata ja tunda, et just siin ja praegu on hea! Neile, kes soovivad Kõrvemaale mitmeks päevaks tulla, tavaelust eemale saada ja midagi uut kogeda või looduse rüpes lõõgastuda, ent ei armasta telkida, leidub Kõrvemaal ka erinevaid majutuse pakkujaid. Elamuste otsijaile pakub Kõrvemaa mitmeid erinevaid tegevusi, nagu näiteks rattamaraton, triatlon, discgolf, elamusmaraton, käimismaraton, igat sorti matkad. RMK koostatud matkamarsruudid muudavad matkamise harrastajaile lihtsaks, sest valida saab vastavalt eelistusele paljude erinevate võimaluste vahel ning rajad on selgelt märgistatud. Matkale mineku korral on hea mõte kanda vettpidavaid jalanõusid, sest enamik alast on soine ja märjavõitu, või lausa varupaar kuivi jalanõusid kaasa võtta.

 

Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala

Looduskaitseala asub Vahe-Eesti põhjaosas, Aegviidust põhja pool. Põhja-Kõrvemaa LKA moodustati 1991. aastal paar kuud pärast Eesti taasiseseisvumist suletud nõukogude sõjaväe polügooni alale, mis varem oli avalikkusele olnud suletud, kaitsmaks seal leiduvaid liustikuveetekkelisi pinnavorme, järvi, rabamassiive, kooslusi ning kaitsealuseid liike.

Looduskaitseala maastik kujunes 12 000 aastat tagasi viimase jääaja lõpus. Looduskaitsealale jääb rohkem kui 30 omapärast järve ning seal olevatest soodest suurimad on Koitjärve raba, Võhma raba ja Kõnnu Suursoo. Kõige erilisem seal leiduv maastikuvorm on oosid ehk vallseljakud, mille on tekitanud liustikujõed – need on moodustunud liustikualuste surveliste sulamisvete poolt transporditud setteist. Loomadest võib Põhja-Kõrvemaa looduskaitsealal silmata, kui õnne on, hallhunti, ilvest ja pruunkaru. Piirkonnas leidub selliseid kaitse all olevaid linnuliike nagu must-toonekurg, kaljukotkas ja sookurg. Põhja-Kõrvemaa LKA on kirjas ka Natura 2000 üleeuroopalises looduskaitsealade võrgustikus.

 

Kõrvemaa maastikukaitseala

Harjumaa idaosas Harju lavamaa ja Pandivere kõrgustiku vahel asuv maastikukaitseala on oma maalilisuse kõrval märkimisväärne oma haruldaste karstialade ja koobaste tõttu. Maastikukaitsealaks on see paik kuulutatud selleks, et kaitsta seal olevaid vahelduvaid pinnavorme, soo-, lammi- ja metsakoosluseid ja kaitstavate liikide elupaiku. Kõrvemaa maastikukaitseala lõputud soo- ja metsaalad on turvaline elupaik inimpelglikele loomadele ja lindudele.

Kõrvemaa MKL-l asub üle 100 järve, muuhulgas hästituntud Aegviidu Nelijärved, ning Soodla ja Paunküla veehoidlad. Kõrvemaa maastikukaitsealal leidub palju kauneid paiku, kus olemist nautida, ja seiklejatele mitmeid põnevaid meelelahutusi. Näiteks on kanuu-, süsta- ja koprahuviliste seas armastatud paik kopratammide ja väikeste kärestikega kaunis Valgejõgi. Paljud matkarajad algavad Aegviidus, Aegviidu-Kõrvemaa puhkealas.

 

Eesti on küll väike, aga siin on palju avastamist väärt paiku. Enne Pariisi minekut käi ära Kõrvemaal, ühes Eestimaa maalilisemas paigas!

Pin It on Pinterest

Share This